De ondernemersopleiding omvat 384 uur beroepskennis en is modulair opgebouwd in 6 modules van elk 64 uur :een basismodule en 5 technische modules . De basismodule dient steeds bij het begin te worden gevolgd en de vijfde technische module is de eindmodule. Module 5 kan enkel worden gevolgd wanneer men een deelcertificaat heeft van de vorige modules. Zowel de basismodule als module 5 zijn verplicht te volgen voor alle cursisten. Bij de ondernemersmodules kan er telkens een niveaubepalingsproef afgelegd worden om te zien of een cursist kan vrijgesteld worden van de betreffende module. Deze proef is dezelfde als de moduleproef die op het einde van de module als examen wordt afgenomen .Uitzonderingen zijn de basismodule en de eindmodule die verplicht zijn en waarvoor geen vrijstelling kan bekomen worden. Wie niet automatisch aan de inschrijvingsvoorwaarden voldoet en niet slaagt voor de toelatingsproef moet eerst een inleidende cursus volgen of eerst het traject van de leertijd tandtechnicus afwerken.
Tandprothesetechnicus: inleidende module 32 sessies ( 4 uur) + 32 sessies aanvullende praktijk ( 4 uur)
Deze inleidende cursus is als het ware een theoretische en praktische stoomcursus om het niveau van leertijd of technisch secundair in het betreffende beroep te benaderen. Naast de theoretische vakken zoals materialenleer, anatomie en morfologie, technologie en fysica staan ook praktische kennismakingen met afneembare protheses, vaste prothese en orthodontie op het programma.
Tandprothesetechnicus: basismodule 16 sessies ( 4 uur)
In de basismodule leer je alle instrumenten, materialen, apparaten en gebruiken die nodig zijn in de wereld van de tandtechniek. Daarnaast leer je ook de anatomie van het menselijk lichaam, basisscheikunde en toegepaste scheikunde. Tot slot staat ook de planning van de werkruimte, de deontologische code van het beroep en veiligheid en hygiëne in de werkplaatsen op het programma.
Bedrijfsuitrusting 16u
Materialenleer 12u
Algemene anatomie 12u
Beroepshyg./Veiligh. 8u
Deontologie 4u
Fysica & Scheikunde 12u
Moduleproef
De gegoten afneembare prothese: ondernemersmodule 16 sessies ( 4 uur)
In deze module leer je eerst alle instrumenten, apparaten, metalen en legeringen beter kennen en gebruiken die nodig zijn bij het vervaardigen van gegoten afneembare prothesen. Het toepassen en uitvoeren van alle voorbereidende, productie- en reproductietechnieken van het kauwstelsel in verband met de gegoten afneembare prothese staat uiteraard centraal naast de noodzakelijke aandacht voor esthetiek bij het ontwerpen van prothesebasissen.
De vaste prothese en keramiek: ondernemersmodule 16 sessies ( 4 uur)
In deze module leer je eerst alle instrumenten, technieken, apparaten, metalen en legeringen beter kennen en gebruiken die nodig zijn bij het vervaardigen van vaste prothesen en het branden van porselein. Het gieten volgens de verloren-wasmethode, methodes om kunststof- of keramiekkronen te vervaardigen, diverse soldeertechnieken... worden aangeleerd.
De totale en de hybride prothese: ondernemersmodule 16 sessies ( 4 uur)
In deze module leer je eerst alle instrumenten, technieken, apparaten, metalen en legeringen beter kennen en gebruiken die nodig zijn m.b.t. de totale en de hybride prothese. Verder wordt ingegaan op de basiskunststoffen, kunsttanden, systeemtanden, isolatiesiliconen enz.
Apparaten voor orthodontie, maxillo-faciale orthopedie en chirurgie: ondernemersmodule 16 sessies ( 4 uur)
In deze module leer je het gebruik en onderhoud van alle instrumenten, tangen en apparaten gebruik in het dentaaltechnisch laboratorium m.b.t. de apparaten voor orthodontie, maxillo-faciale orthopedie en chirurgie. Je leert de specifieke kunststoffen, draadlegeringen en speciale soldeerlegeringen kennen en ook alle medische hulpmiddelen gebruikt in de maxillo-faciale chirurgie.
Bedrijfsuitrusting en organisatie Verantwoorde keuze, beredeneerd gebruik en onderhoud van alle instrumenten, tangen en apparaten gebruik in het dentaaltechnisch laboratorium m.b.t. de apparaten voor orthodontie, maxillo-faciale orthopedie en chirurgie.
De afneembare prothese met precisieverankeringen en de afneembare vaste prothese: ondernemersmodule 16 sessies ( 4 uur)
In deze verplichte eindmodule leer je het gebruik en onderhoud van alle instrumenten en apparaten m.b.t. de gegoten afneembare prothese met precisieverankeringen en de afneembaar-vaste prothese. Je leert de verschillende soorten afneembare bruggen en bestaande fixatie- en verankeringsmogelijkheden kennen, evalueren en toepassen.